Tercera - Group 2 Stats

2021/2022

  • General Stats
  • Games Played
    372
  • Home Wins
    15542%
  • Draws
    11030%
  • Away Wins
    10729%
  • Total Goals
    9062.44
  • Over/Under
  • Over 0.5 Goals
    32888%
  • Over 1.5 Goals
    25268%
  • Over 2.5 Goals
    15441%
  • Over 3.5 Goals
    8423%
  • Goals by Half
  • 1H Goals
    3160.85
  • 2H Goals
    3640.98
  • Over 0.5 1H Goals
    18550%
  • Over 1.5 1H Goals
    7821%
  • Over 0.5 2H Goals
    19452%
  • Over 1.5 2H Goals
    9225%
  • Home Goals (1H)
    1770.48
  • Home Goals (2H)
    2140.58
  • Away Goals (1H)
    1390.37
  • Away Goals (2H)
    1500.40
  • Most Goals in 1H
    8122%
  • Most Goals in 2H
    10227%
  • Most Goals (Tie)
    10027%
  • Card Stats
  • Cards
    7371.98
  • Home Cards
    3630.98
  • Away Cards
    3741.01
  • Over 2.5 Cards
    13235%
  • Over 3.5 Cards
    10127%
  • Over 4.5 Cards
    7821%
  • Over 5.5 Cards
    5314%
  • Over 6.5 Cards
    359%
  • BTTS Stats
  • BTTS %
    17948%
  • BTTS & 2.5+ Goals
    12734%
  • BTTS or 2.5+ Goals
    20655%
  • Corner Stats
  • Corners
    13933.74
  • Home Corners
    7882.12
  • Away Corners
    6051.63
  • Over 5.5 Corners
    13937%
  • Over 6.5 Corners
    11731%
  • Over 7.5 Corners
    9826%
  • Over 8.5 Corners
    8222%
  • Over 9.5 Corners
    6517%
  • Over 10.5 Corners
    3810%
  • Over 11.5 Corners
    267%
  • Over 12.5 Corners
    185%

Tercera - Group 2 Team Stats

Teams
P
#
Real Oviedo II
38
75
Sporting Gijon II
37
70
Lealtad
37
55
Tuilla
37
52
Colunga
38
51
Caudal
37
51
Llanes
37
49
Praviano
37
49
L'Entregu
37
48
Covadonga
37
45
EI San Martin
37
41
Roces
38
40
Gijon Industrial
37
40
Real Titánico
37
39
Lenense
37
39
Langreo II
37
36
Luarca
37
36
Urraca
37
31
Mosconia
37
30
Navarro
38
29
El San Martin
26
28

Tercera - Group 2 Top Scorer

Tercera - Group 2 Referee Stats

Referee
P
#
Andres Aurelio Gonzalez Cueto
1
10.00
Francisco Ballesteros de la Rubia
1
8.00
Miguel Villa Martín
2
3.50
Juan González Suárez
2
1.00
Sara Fernández Ceferino
3
0.00
Pablo Fernández Pérez
1
0.00
Mario Fueyo Cubes
1
0.00
David Menéndez Feito
2
0.00
Roberto Álvarez Rodríguez
2
0.00
Diego Menéndez Riestra
1
0.00
Rubén Barriga Morente
1
0.00
Raúl Rivas Nosti
1
0.00
Claudio Fernández García
1
0.00
Iván Blanco Rodríguez
1
0.00
Avelino González González
1
0.00
Pelayo Quiros Pérez
2
0.00

Tercera - Group 2 Fixtures

Saturday, 4th September, 2021
L'Entregu
0-1FT
Llanes
Gijon Industrial
2-0FT
Lealtad
Sunday, 5th September, 2021
Covadonga
0-2FT
Sporting Gijon II
Navarro
1-1FT
Caudal
Real Oviedo II
5-0FT
Roces
Real Titánico
0-1FT
Tuilla
Mosconia
0-1FT
Langreo II
Urraca
1-0FT
Luarca
Lenense
3-3FT
Colunga
Sunday, 12th September, 2021
Sporting Gijon II
3-2FT
L'Entregu
Llanes
1-2FT
Praviano
Roces
1-3FT
Lenense
Langreo II
2-1FT
Navarro
Lealtad
0-1FT
Real Titánico
Colunga
1-1FT
Covadonga
Caudal
1-0FT
Real Oviedo II
Tuilla
3-2FT
Mosconia
Luarca
0-0FT
Gijon Industrial
Saturday, 18th September, 2021
Praviano
1-1FT
Urraca
L'Entregu
3-1FT
Colunga
Lenense
1-1FT
Caudal
Sunday, 19th September, 2021
Real Oviedo II
6-1FT
Langreo II
Covadonga
3-2FT
Roces
Navarro
0-3FT
Tuilla
Gijon Industrial
3-2FT
San Martin
Real Titánico
0-1FT
Luarca
Llanes
2-1FT
Sporting Gijon II
Mosconia
1-0FT
Lealtad
Wednesday, 22nd September, 2021
Lealtad
1-1FT
Navarro
Sporting Gijon II
3-2FT
Praviano
Colunga
0-2FT
Llanes
Tuilla
1-3FT
Real Oviedo II
San Martin
2-1FT
Real Titánico
Langreo II
0-0FT
Lenense
Roces
0-2FT
L'Entregu
Caudal
1-1FT
Covadonga
Urraca
1-1FT
Gijon Industrial
Luarca
0-3FT
Mosconia
Sunday, 26th September, 2021
Sporting Gijon II
0-0FT
Colunga
Covadonga
4-3FT
Langreo II
Navarro
1-1FT
Luarca
Real Oviedo II
2-1FT
Lealtad
Praviano
0-0FT
Gijon Industrial
Real Titánico
2-1FT
Urraca
Llanes
5-1FT
Roces
Mosconia
1-2FT
San Martin
Lenense
1-1FT
Tuilla
L'Entregu
3-0FT
Caudal
Wednesday, 29th September, 2021
Praviano
0-0FT
San Martin
Sunday, 3rd October, 2021
Lealtad
0-0FT
Lenense
Gijon Industrial
0-0FT
Real Titánico
San Martin
1-0FT
Navarro
Roces
1-1FT
Sporting Gijon II
Colunga
1-2FT
Praviano
Tuilla
0-0FT
Covadonga
Langreo II
1-5FT
L'Entregu
Luarca
1-2FT
Real Oviedo II
Caudal
1-1FT
Llanes
Urraca
2-0FT
Mosconia
Friday, 8th October, 2021
Sporting Gijon II
4-0FT
Caudal
L'Entregu
3-1FT
Tuilla
Saturday, 9th October, 2021
Real Oviedo II
1-2FT
San Martin
Praviano
3-2FT
Real Titánico
Mosconia
0-1FT
Gijon Industrial
Covadonga
2-3FT
Lealtad
Navarro
1-0FT
Urraca
Colunga
0-0FT
Roces
Llanes
2-0FT
Langreo II
Lenense
3-1FT
Luarca
Tuesday, 12th October, 2021
Lealtad
1-1FT
L'Entregu
San Martin
0-1FT
Lenense
Roces
0-1FT
Praviano
Langreo II
2-1FT
Sporting Gijon II
Real Titánico
2-0FT
Mosconia
Tuilla
1-3FT
Llanes
Gijon Industrial
2-2FT
Navarro
Luarca
1-0FT
Covadonga
Caudal
1-1FT
Colunga
Urraca
1-2FT
Real Oviedo II
Saturday, 16th October, 2021
Roces
0-1FT
Caudal
Sunday, 17th October, 2021
Covadonga
0-0FT
San Martin
Navarro
2-0FT
Real Titánico
Real Oviedo II
1-0FT
Gijon Industrial
Sporting Gijon II
5-0FT
Tuilla
Llanes
0-0FT
Lealtad
Lenense
1-0FT
Urraca
Praviano
3-0FT
Mosconia
Colunga
2-0FT
Langreo II
L'Entregu
0-0FT
Luarca
Saturday, 23rd October, 2021
Luarca
3-1FT
Llanes
Sunday, 24th October, 2021
Lealtad
0-0FT
Sporting Gijon II
Gijon Industrial
0-1FT
Lenense
Real Titánico
0-1FT
Real Oviedo II
Mosconia
1-0FT
Navarro
San Martin
0-0FT
L'Entregu
Langreo II
0-1FT
Roces
Tuilla
2-2FT
Colunga
Urraca
1-0FT
Covadonga
Caudal
3-1FT
Praviano
Wednesday, 27th October, 2021
San Martin
1-2FT
Urraca
Saturday, 30th October, 2021
Real Oviedo II
1-0FT
Mosconia
Roces
3-4FT
Tuilla
Sunday, 31st October, 2021
Praviano
1-0FT
Navarro
Covadonga
3-1FT
Gijon Industrial
Sporting Gijon II
5-0FT
Luarca
Llanes
1-0FT
San Martin
Lenense
2-0FT
Real Titánico
Colunga
1-3FT
Lealtad
L'Entregu
2-0FT
Urraca
Caudal
0-0FT
Langreo II
Saturday, 6th November, 2021
Gijon Industrial
3-2FT
L'Entregu
Sunday, 7th November, 2021
Navarro
0-2FT
Real Oviedo II
Lealtad
1-0FT
Roces
Real Titánico
1-1FT
Covadonga
San Martin
2-1FT
Sporting Gijon II
Langreo II
0-3FT
Praviano
Mosconia
1-0FT
Lenense
Tuilla
1-0FT
Caudal
Luarca
0-0FT
Colunga
Urraca
1-0FT
Llanes
Saturday, 13th November, 2021
Roces
2-1FT
Luarca
Sunday, 14th November, 2021
Covadonga
1-0FT
Mosconia
Sporting Gijon II
0-2FT
Urraca
Llanes
1-0FT
Gijon Industrial
Lenense
1-0FT
Navarro
Praviano
1-1FT
Real Oviedo II
Colunga
1-0FT
San Martin
L'Entregu
2-0FT
Real Titánico
Langreo II
1-2FT
Tuilla
Caudal
2-3FT
Lealtad
Saturday, 20th November, 2021
Gijon Industrial
1-1FT
Sporting Gijon II
Sunday, 21st November, 2021
Lealtad
4-1FT
Langreo II
Real Titánico
1-0FT
Llanes
Mosconia
0-2FT
L'Entregu
San Martin
1-2FT
Roces
Navarro
1-0FT
Covadonga
Real Oviedo II
4-2FT
Lenense
Tuilla
1-1FT
Praviano
Luarca
2-4FT
Caudal
Urraca
1-4FT
Colunga
Saturday, 27th November, 2021
Roces
0-0FT
Urraca
Sunday, 28th November, 2021
Praviano
4-0FT
Lenense
Covadonga
2-0FT
Real Oviedo II
Sporting Gijon II
1-1FT
Real Titánico
Llanes
6-3FT
Mosconia
Langreo II
1-2FT
Luarca
Colunga
1-0FT
Gijon Industrial
Tuilla
0-0FT
Lealtad
L'Entregu
0-0FT
Navarro
Caudal
2-2FT
San Martin
Saturday, 4th December, 2021
Navarro
1-0FT
Llanes
Lealtad
3-2FT
Praviano
Mosconia
0-1FT
Sporting Gijon II
Real Oviedo II
1-2FT
L'Entregu
Gijon Industrial
1-1FT
Roces
Lenense
2-2FT
Covadonga
Urraca
1-1FT
Caudal
Sunday, 5th December, 2021
Real Titánico
1-1FT
Colunga
San Martin
1-1FT
Langreo II
Luarca
2-1FT
Tuilla
Wednesday, 8th December, 2021
Praviano
0-0FT
Covadonga
Sporting Gijon II
3-0FT
Navarro
Llanes
0-3FT
Real Oviedo II
Colunga
2-0FT
Mosconia
Tuilla
3-2FT
San Martin
Roces
1-0FT
Real Titánico
Langreo II
1-2FT
Urraca
L'Entregu
1-2FT
Lenense
Caudal
0-0FT
Gijon Industrial
Saturday, 11th December, 2021
Covadonga
3-0FT
L'Entregu
Sunday, 12th December, 2021
Praviano
1-1FT
Luarca
Navarro
2-0FT
Colunga
Real Oviedo II
1-2FT
Sporting Gijon II
Gijon Industrial
0-0FT
Langreo II
Real Titánico
0-1FT
Caudal
San Martin
0-1FT
Lealtad
Lenense
0-2FT
Llanes
Mosconia
2-1FT
Roces
Urraca
0-1FT
Tuilla
Wednesday, 15th December, 2021
Lealtad
1-0FT
Luarca
Saturday, 18th December, 2021
L'Entregu
1-0FT
Praviano
Sunday, 19th December, 2021
Llanes
1-0FT
Covadonga
Roces
1-1FT
Navarro
Colunga
1-2FT
Real Oviedo II
Luarca
1-0FT
El San Martin
Langreo II
3-4FT
Real Titánico
Caudal
1-0FT
Mosconia
Wednesday, 5th January, 2022
Sporting Gijon II
1-0FT
Covadonga
Colunga
2-1FT
Lenense
Tuilla
2-2FT
Gijon Industrial
Caudal
1-1FT
Navarro
Sunday, 9th January, 2022
Covadonga
1-2FT
Colunga
Praviano
0-0FT
Llanes
Real Titánico
1-0FT
Lealtad
Real Oviedo II
0-1FT
Caudal
L'Entregu
0-0FT
Sporting Gijon II
Gijon Industrial
2-1FT
Luarca
Urraca
2-1FT
San Martin
Saturday, 15th January, 2022
San Martin
0-0FT
Praviano
Tuilla
1-2FT
Real Titánico
Langreo II
1-2FT
Mosconia
Luarca
2-2FT
Urraca
Roces
0-0FT
Real Oviedo II
Wednesday, 19th January, 2022
Lealtad
1-0FT
Urraca
Navarro
0-2FT
Langreo II
Mosconia
2-4FT
Tuilla
Lenense
1-0FT
Roces
Saturday, 22nd January, 2022
Sporting Gijon II
2-0FT
Llanes
Roces
1-2FT
Covadonga
Sunday, 23rd January, 2022
Lealtad
1-1FT
Mosconia
Colunga
1-1FT
L'Entregu
Langreo II
2-1FT
Real Oviedo II
Tuilla
1-1FT
Navarro
Luarca
1-1FT
Real Titánico
Urraca
1-1FT
Praviano
Caudal
2-0FT
Lenense
Wednesday, 26th January, 2022
Lealtad
1-0FT
Gijon Industrial
Sporting Gijon II
2-0FT
Lenense
Llanes
2-1FT
L'Entregu
Sunday, 30th January, 2022
Covadonga
0-3FT
Caudal
Navarro
1-1FT
Lealtad
Praviano
0-0FT
Sporting Gijon II
Gijon Industrial
2-0FT
Urraca
Real Titánico
2-2FT
El San Martin
Llanes
0-0FT
Colunga
Lenense
2-3FT
Langreo II
Real Oviedo II
1-1FT
Tuilla
Mosconia
0-1FT
Luarca
L'Entregu
1-1FT
Roces
Wednesday, 2nd February, 2022
San Martin
2-0FT
Gijon Industrial
Saturday, 5th February, 2022
Roces
1-1FT
Llanes
Sunday, 6th February, 2022
Lealtad
0-1FT
Real Oviedo II
Gijon Industrial
0-3FT
Praviano
San Martin
3-0FT
Mosconia
Langreo II
0-2FT
Covadonga
Colunga
1-0FT
Sporting Gijon II
Tuilla
0-2FT
Lenense
Luarca
1-1FT
Navarro
Urraca
0-0FT
Real Titánico
Caudal
0-1FT
L'Entregu
Sunday, 13th February, 2022
Real Oviedo II
2-0FT
Luarca
Covadonga
1-0FT
Tuilla
Navarro
1-1FT
El San Martin
Praviano
0-3FT
Colunga
Sporting Gijon II
6-0FT
Roces
Real Titánico
2-1FT
Gijon Industrial
Llanes
3-2FT
Caudal
Mosconia
0-0FT
Urraca
L'Entregu
2-1FT
Langreo II
Saturday, 19th February, 2022
El San Martin
1-4FT
Real Oviedo II
Caudal
1-1FT
Sporting Gijon II
Roces
0-0FT
Colunga
Sunday, 20th February, 2022
Lealtad
2-1FT
Covadonga
Gijon Industrial
2-1FT
Mosconia
Real Titánico
2-3FT
Praviano
Langreo II
2-2FT
Llanes
Tuilla
1-1FT
L'Entregu
Luarca
2-1FT
Lenense
Urraca
2-0FT
Navarro
Saturday, 26th February, 2022
Navarro
4-2FT
Gijon Industrial
L'Entregu
0-1FT
Lealtad
Sunday, 27th February, 2022
Sporting Gijon II
5-2FT
Langreo II
Covadonga
0-1FT
Luarca
Praviano
0-0FT
Roces
Colunga
0-0FT
Caudal
Llanes
1-0FT
Tuilla
Lenense
1-2FT
San Martin
Real Oviedo II
2-1FT
Urraca
Mosconia
1-1FT
Real Titánico
Wednesday, 2nd March, 2022
Lenense
0-2FT
Lealtad
Saturday, 5th March, 2022
Gijon Industrial
0-2FT
Real Oviedo II
Sunday, 6th March, 2022
Lealtad
1-1FT
Llanes
Real Titánico
2-0FT
Navarro
San Martin
0-0FT
Covadonga
Langreo II
0-1FT
Colunga
Mosconia
2-4FT
Praviano
Tuilla
1-0FT
Sporting Gijon II
Urraca
0-0FT
Lenense
Luarca
2-1FT
L'Entregu
Caudal
3-2FT
Roces
Saturday, 12th March, 2022
Real Oviedo II
1-1FT
Real Titánico
Sporting Gijon II
2-1FT
Lealtad
Praviano
0-2FT
Caudal
L'Entregu
0-2FT
San Martin
Roces
3-0FT
Langreo II
Sunday, 13th March, 2022
Covadonga
0-0FT
Urraca
Colunga
1-1FT
Tuilla
Llanes
0-1FT
Luarca
Navarro
0-0FT
Mosconia
Lenense
3-4FT
Gijon Industrial
Saturday, 19th March, 2022
Langreo II
0-3FT
Caudal
Sunday, 20th March, 2022
Navarro
0-1FT
Praviano
Lealtad
1-1FT
Colunga
Gijon Industrial
1-3FT
Covadonga
Real Titánico
2-0FT
Lenense
San Martin
1-0FT
Llanes
Tuilla
2-0FT
Roces
Urraca
1-1FT
L'Entregu
Mosconia
2-3FT
Real Oviedo II
Luarca
0-0FT
Sporting Gijon II
Saturday, 26th March, 2022
Real Oviedo II
9-1FT
Navarro
Lenense
1-0FT
Mosconia
Caudal
1-1FT
Tuilla
Roces
1-3FT
Lealtad
Covadonga
0-0FT
Real Titánico
Sunday, 27th March, 2022
Praviano
3-2FT
Langreo II
Sporting Gijon II
2-0FT
San Martin
Colunga
3-0FT
Luarca
L'Entregu
0-3FT
Gijon Industrial
Llanes
1-1FT
Urraca
Wednesday, 30th March, 2022
Real Oviedo II
2-2FT
Praviano
San Martin
1-1FT
Colunga
Navarro
0-0FT
Lenense
Lealtad
2-0FT
Caudal
Real Titánico
3-4FT
L'Entregu
Tuilla
2-1FT
Langreo II
Gijon Industrial
1-3FT
Llanes
Urraca
0-0FT
Sporting Gijon II
Mosconia
2-2FT
Covadonga
Luarca
1-2FT
Roces
Saturday, 2nd April, 2022
Roces
2-2FT
San Martin
Sunday, 3rd April, 2022
Praviano
1-2FT
Tuilla
Sporting Gijon II
3-0FT
Gijon Industrial
L'Entregu
1-0FT
Mosconia
Covadonga
3-3FT
Navarro
Lenense
0-1FT
Real Oviedo II
Langreo II
0-4FT
Lealtad
Caudal
2-0FT
Luarca
Llanes
1-1FT
Real Titánico
Colunga
1-0FT
Urraca
Saturday, 9th April, 2022
Real Oviedo II
4-1FT
Covadonga
Lealtad
4-0FT
Tuilla
Gijon Industrial
1-1FT
Colunga
San Martin
1-4FT
Caudal
Lenense
3-1FT
Praviano
Sunday, 10th April, 2022
Navarro
0-0FT
L'Entregu
Mosconia
0-2FT
Llanes
Luarca
0-0FT
Langreo II
Real Titánico
1-1FT
Sporting Gijon II
Urraca
2-1FT
Roces
Wednesday, 13th April, 2022
Caudal
3-1FT
Urraca
Praviano
1-4FT
Lealtad
Sporting Gijon II
5-1FT
Mosconia
Langreo II
1-2FT
San Martin
Colunga
2-0FT
Real Titánico
Llanes
2-1FT
Navarro
Tuilla
3-4FT
Luarca
L'Entregu
1-1FT
Real Oviedo II
Covadonga
3-1FT
Lenense
Roces
4-1FT
Gijon Industrial
Sunday, 17th April, 2022
Real Titánico
2-1FT
Roces
Real Oviedo II
0-1FT
Llanes
Covadonga
2-0FT
Praviano
Gijon Industrial
2-0FT
Caudal
San Martin
2-4FT
Tuilla
Luarca
0-2FT
Lealtad
Navarro
0-1FT
Sporting Gijon II
Mosconia
0-4FT
Colunga
Lenense
0-0FT
L'Entregu
Urraca
0-1FT
Langreo II
Saturday, 23rd April, 2022
Roces
2-2FT
Mosconia
Sunday, 24th April, 2022
Lealtad
2-0FT
San Martin
Langreo II
0-1FT
Gijon Industrial
Luarca
1-0FT
Praviano
L'Entregu
2-1FT
Covadonga
Caudal
2-0FT
Real Titánico
Sporting Gijon II
5-1FT
Real Oviedo II
Llanes
0-0FT
Lenense
Colunga
4-0FT
Navarro
Tuilla
0-1FT
Urraca
Friday, 29th April, 2022
Navarro
1-2FT
Roces
Sunday, 1st May, 2022
Covadonga
3-1FT
Llanes
Real Oviedo II
2-1FT
Colunga
Praviano
2-0FT
L'Entregu
Gijon Industrial
3-1FT
Tuilla
Real Titánico
4-0FT
Langreo II
Mosconia
0-4FT
Caudal
San Martin
3-0FT
Luarca
Lenense
0-1FT
Sporting Gijon II
Urraca
0-0FT
Lealtad

Tercera - Group 2 League Table

Group 2
P
W
D
L
Pts
Real Oviedo II
38
23
6
9
75
Sporting Gijon II
38
21
11
6
74
Lealtad
38
20
11
7
71
Caudal
38
17
13
8
64
Llanes
38
18
10
10
64
Colunga
38
15
16
7
61
L'Entregu
38
15
12
11
57
Praviano
38
14
14
10
56
Tuilla
38
14
11
13
53
Covadonga
38
13
12
13
51
Luarca
38
13
10
15
49
Real Titánico
38
12
12
14
48
EI San Martin
38
12
11
15
47
Urraca
38
11
14
13
47
26
7
8
11
29
Gijon Industrial
38
12
11
15
47
Lenense
38
12
10
16
46
Roces
38
8
12
18
36
Navarro
38
6
15
17
33
Langreo II
38
7
5
26
26
Mosconia
38
6
6
26
24

It's Real Oviedo II who sits top of the table at the moment. They have 75 points after 38 games. The recent form for Real Oviedo II looks like this: WDLLW. They are followed by Sporting Gijon II, who is currently 1 points behind the leaders in 2nd place. At the bottom of the table is Mosconia with 24 points from 38 games.

OddAlerts Pro

Bet With Confidence

Take your betting experience to the next level with OddAlerts and discover a powerful set of tools designed to specifically drive profits.

Get OddAlerts Pro
View Past Seasons