Primera B Nacional Stats

2022

  • General Stats
  • Games Played
    365
  • Home Wins
    14540%
  • Draws
    14540%
  • Away Wins
    7521%
  • Total Goals
    7662.10
  • Over/Under
  • Over 0.5 Goals
    31285%
  • Over 1.5 Goals
    23264%
  • Over 2.5 Goals
    12835%
  • Over 3.5 Goals
    6819%
  • Goals by Half
  • 1H Goals
    3510.96
  • 2H Goals
    4151.14
  • Over 0.5 1H Goals
    22361%
  • Over 1.5 1H Goals
    9626%
  • Over 0.5 2H Goals
    25169%
  • Over 1.5 2H Goals
    11832%
  • Home Goals (1H)
    2040.56
  • Home Goals (2H)
    2400.66
  • Away Goals (1H)
    1470.40
  • Away Goals (2H)
    1750.48
  • Most Goals in 1H
    9727%
  • Most Goals in 2H
    13838%
  • Most Goals (Tie)
    13036%
  • Card Stats
  • Cards
    17134.69
  • Home Cards
    7672.10
  • Away Cards
    9462.59
  • Over 2.5 Cards
    31285%
  • Over 3.5 Cards
    24968%
  • Over 4.5 Cards
    18150%
  • Over 5.5 Cards
    12033%
  • Over 6.5 Cards
    7420%
  • BTTS Stats
  • BTTS %
    16946%
  • BTTS & 2.5+ Goals
    10027%
  • BTTS or 2.5+ Goals
    19754%
  • Corner Stats
  • Corners
    33889.28
  • Home Corners
    18895.18
  • Away Corners
    14994.11
  • Over 5.5 Corners
    32489%
  • Over 6.5 Corners
    30283%
  • Over 7.5 Corners
    26573%
  • Over 8.5 Corners
    21960%
  • Over 9.5 Corners
    16545%
  • Over 10.5 Corners
    12334%
  • Over 11.5 Corners
    8122%
  • Over 12.5 Corners
    5716%

Primera B Nacional Team Stats

Teams
P
#
vs Defensores de Belgrano (H)
Chacarita Juniors
20
31
vs Deportivo Maipú (H)
All Boys
19
27
vs Almirante Brown (A)
Deportivo Madryn
20
27
Quilmes
20
26
Brown de Adrogué
20
26
Instituto
20
25
vs Atletico Mitre (H)
San Martín San Juan
20
25
Belgrano
20
25
vs San Telmo (A)
Independiente Rivadavia
19
25
vs Guillermo Brown (A)
San Martín Tucumán
19
24
vs Ferro Carril Oeste (H)
Chaco For Ever
20
23
Gimnasia Mendoza
20
23
vs Club Atlético Güemes (A)
Nueva Chicago
20
21
vs San Martín San Juan (A)
Atletico Mitre
19
21
Gimnasia Jujuy
20
21
vs Estudiantes Río Cuarto (H)
Villa Dálmine
19
21
Flandria
20
21
Alvarado
21
20
vs Deportivo Madryn (H)
Almirante Brown
19
20
vs All Boys (A)
Deportivo Maipú
20
20
vs San Martín Tucumán (H)
Guillermo Brown
20
20
vs Independiente Rivadavia (H)
San Telmo
19
20
vs Deportivo Santamarina (A)
Agropecuario
19
20
vs Deportivo Riestra (A)
Almagro
20
19
vs Tristán Suárez (H)
Atlético Rafaela
20
19
vs Atlético Rafaela (A)
Tristán Suárez
19
18
vs Chaco For Ever (A)
Ferro Carril Oeste
19
18
vs Villa Dálmine (A)
Estudiantes Río Cuarto
20
18
Estudiantes Caseros
21
18
vs Sacachispas (H)
Atlanta
20
18
Temperley
21
18
vs Chacarita Juniors (A)
Defensores de Belgrano
19
18
vs Atlanta (A)
Sacachispas
19
17
vs Almagro (H)
Deportivo Riestra
19
15
vs Nueva Chicago (H)
Club Atlético Güemes
19
13
Deportivo Morón
21
13
vs Agropecuario (H)
Deportivo Santamarina
20
12

Primera B Nacional Top Scorer

Primera B Nacional Referee Stats

Referee
P
#
Silvio Trucco
1
8.00
Carlos Córdoba
10
6.00
Sebastián Bresba
1
6.00
Héctor Paletta
3
5.67
Fabricio Llobet
7
5.57
Nazareno Arasa
10
5.30
Nahuel Viñas
11
5.00
10
5.00
15
5.00
Juan Pafundi
11
5.00
Andrés Galeano
1
5.00
12
4.92
Leandro Rey Hilfer
9
4.89
11
4.73
Rodrigo Héctor Rivero
15
4.67
Nicolás Ramírez
17
4.59
Pablo Giménez
16
4.56
14
4.43
Jorge Baliño
3
4.33
Mariano González
3
4.33
Lucas Novelli Sanz
10
4.30
Jorge Nelson Sosa
10
4.10
17
4.06
Nelson Vejas
1
4.00
Juan Pablo Loustau
1
4.00
Ramiro López
15
4.00
Carlos Andrés Gariano
13
3.85
Pablo Dóvalo
4
3.50
Nelson Bejas
8
3.50
Franco Acita
8
3.38
14
3.07
Bruno Bocca
5
2.80
Gastón Monzón Brizuela
7
2.71
Ariel Suárez
1
1.00
Mariano Negrete
1
0.00

Primera B Nacional Fixtures

Sunday, 26th June, 2022
Almagro
19:00
Deportivo Riestra
Deportivo Madryn
19:00
Almirante Brown
Deportivo Maipú
19:30
All Boys
Agropecuario
20:00
Deportivo Santamarina
Atletico Mitre
20:00
San Martín San Juan
Estudiantes Río Cuarto
20:00
Villa Dálmine
Independiente Rivadavia
20:30
San Telmo
Tristán Suárez
22:00
Atlético Rafaela
Monday, 27th June, 2022
San Martín Tucumán
00:00
Guillermo Brown
Sacachispas
19:30
Atlanta
Ferro Carril Oeste
22:00
Chaco For Ever
Nueva Chicago
23:00
Club Atlético Güemes
Tuesday, 28th June, 2022
Defensores de Belgrano
01:15
Chacarita Juniors
Friday, 11th February, 2022
Deportivo Morón
0-0FT
Tristán Suárez
Saturday, 12th February, 2022
Almagro
2-1FT
Atletico Mitre
Villa Dálmine
1-2FT
Guillermo Brown
Deportivo Madryn
1-0FT
Agropecuario
Flandria
1-1FT
Defensores de Belgrano
Temperley
1-2FT
San Martín Tucumán
Alvarado
1-1FT
Sacachispas
Sunday, 13th February, 2022
Gimnasia Jujuy
3-3FT
Brown de Adrogué
All Boys
1-0FT
Atlanta
Almirante Brown
4-2FT
Chacarita Juniors
Deportivo Maipú
1-1FT
Independiente Rivadavia
Gimnasia Mendoza
0-1FT
San Martín San Juan
Club Atlético Güemes
1-1FT
Estudiantes Caseros
Monday, 14th February, 2022
Estudiantes Río Cuarto
1-1FT
Instituto
Deportivo Riestra
2-0FT
Deportivo Santamarina
San Telmo
1-1FT
Chaco For Ever
Nueva Chicago
0-1FT
Ferro Carril Oeste
Tuesday, 15th February, 2022
Belgrano
1-0FT
Atlético Rafaela
Friday, 18th February, 2022
Agropecuario
0-1FT
Estudiantes Río Cuarto
Instituto
0-0FT
Alvarado
Saturday, 19th February, 2022
Defensores de Belgrano
0-2FT
Temperley
Chacarita Juniors
0-0FT
Gimnasia Jujuy
Atlanta
3-1FT
Club Atlético Güemes
Tristán Suárez
1-1FT
Deportivo Madryn
Sacachispas
0-1FT
Almagro
San Martín San Juan
0-1FT
All Boys
San Martín Tucumán
0-0FT
Deportivo Morón
Sunday, 20th February, 2022
Chaco For Ever
1-0FT
Gimnasia Mendoza
Atletico Mitre
0-0FT
Nueva Chicago
Independiente Rivadavia
1-0FT
Quilmes
Brown de Adrogué
3-0FT
Flandria
Estudiantes Caseros
0-0FT
Deportivo Riestra
Guillermo Brown
3-1FT
Almirante Brown
Atlético Rafaela
1-1FT
Villa Dálmine
Monday, 21st February, 2022
Deportivo Santamarina
0-1FT
Belgrano
Ferro Carril Oeste
0-1FT
Deportivo Maipú
Friday, 25th February, 2022
Deportivo Morón
1-1FT
Defensores de Belgrano
Saturday, 26th February, 2022
Estudiantes Río Cuarto
1-1FT
Tristán Suárez
Gimnasia Jujuy
3-1FT
Guillermo Brown
All Boys
2-2FT
Chaco For Ever
Deportivo Madryn
1-2FT
San Martín Tucumán
Nueva Chicago
1-1FT
Sacachispas
Sunday, 27th February, 2022
Villa Dálmine
0-3FT
Deportivo Santamarina
Flandria
1-2FT
Chacarita Juniors
Deportivo Maipú
1-0FT
Atletico Mitre
Gimnasia Mendoza
3-0FT
San Telmo
Club Atlético Güemes
1-1FT
San Martín San Juan
Belgrano
2-1FT
Estudiantes Caseros
Monday, 28th February, 2022
Temperley
0-1FT
Brown de Adrogué
Deportivo Riestra
1-0FT
Atlanta
Almagro
0-1FT
Instituto
Alvarado
0-0FT
Agropecuario
Tuesday, 1st March, 2022
Quilmes
2-1FT
Ferro Carril Oeste
Almirante Brown
1-0FT
Atlético Rafaela
Friday, 4th March, 2022
Brown de Adrogué
1-0FT
Deportivo Morón
Saturday, 5th March, 2022
Tristán Suárez
3-3FT
Alvarado
San Martín Tucumán
2-0FT
Estudiantes Río Cuarto
Atlanta
1-1FT
Belgrano
Defensores de Belgrano
1-2FT
Deportivo Madryn
Agropecuario
2-2FT
Almagro
Instituto
2-1FT
Nueva Chicago
Sunday, 6th March, 2022
Estudiantes Caseros
2-2FT
Villa Dálmine
Chacarita Juniors
2-2FT
Temperley
Guillermo Brown
1-0FT
Flandria
Sacachispas
1-1FT
Deportivo Maipú
San Martín San Juan
0-1FT
Deportivo Riestra
Atlético Rafaela
3-0FT
Gimnasia Jujuy
Chaco For Ever
0-0FT
Club Atlético Güemes
Monday, 7th March, 2022
Atletico Mitre
1-3FT
Quilmes
San Telmo
1-1FT
All Boys
Deportivo Santamarina
2-2FT
Almirante Brown
Tuesday, 8th March, 2022
Ferro Carril Oeste
0-0FT
Independiente Rivadavia
Thursday, 10th March, 2022
Villa Dálmine
0-0FT
Atlanta
Friday, 11th March, 2022
Almagro
1-0FT
Tristán Suárez
Belgrano
2-0FT
San Martín San Juan
Saturday, 12th March, 2022
Estudiantes Río Cuarto
0-2FT
Defensores de Belgrano
Quilmes
1-1FT
Sacachispas
Deportivo Riestra
1-1FT
Chaco For Ever
Deportivo Madryn
1-1FT
Brown de Adrogué
Flandria
2-1FT
Atlético Rafaela
Temperley
0-1FT
Guillermo Brown
Sunday, 13th March, 2022
Almirante Brown
1-0FT
Estudiantes Caseros
Club Atlético Güemes
0-1FT
San Telmo
Gimnasia Jujuy
1-0FT
Deportivo Santamarina
All Boys
1-1FT
Gimnasia Mendoza
Alvarado
3-1FT
San Martín Tucumán
Deportivo Maipú
1-1FT
Instituto
Deportivo Morón
0-1FT
Chacarita Juniors
Independiente Rivadavia
1-0FT
Atletico Mitre
Monday, 14th March, 2022
Nueva Chicago
1-0FT
Agropecuario
Thursday, 17th March, 2022
Sacachispas
3-1FT
Independiente Rivadavia
Atlanta
1-1FT
Almirante Brown
Friday, 18th March, 2022
Brown de Adrogué
1-1FT
Estudiantes Río Cuarto
San Telmo
0-0FT
Deportivo Riestra
San Martín San Juan
4-0FT
Villa Dálmine
Atlético Rafaela
1-0FT
Temperley
Agropecuario
2-0FT
Deportivo Maipú
Tristán Suárez
3-4FT
Nueva Chicago
Saturday, 19th March, 2022
Instituto
0-0FT
Quilmes
Defensores de Belgrano
2-1FT
Alvarado
Chacarita Juniors
0-2FT
Deportivo Madryn
Estudiantes Caseros
1-0FT
Gimnasia Jujuy
Guillermo Brown
0-0FT
Deportivo Morón
Gimnasia Mendoza
1-1FT
Club Atlético Güemes
San Martín Tucumán
2-0FT
Almagro
Chaco For Ever
3-1FT
Belgrano
Atletico Mitre
1-1FT
Ferro Carril Oeste
Deportivo Santamarina
1-1FT
Flandria
Tuesday, 22nd March, 2022
Flandria
1-2FT
Estudiantes Caseros
Independiente Rivadavia
1-2FT
Instituto
Almirante Brown
1-0FT
San Martín San Juan
Wednesday, 23rd March, 2022
Estudiantes Río Cuarto
2-0FT
Chacarita Juniors
Almagro
0-1FT
Defensores de Belgrano
Villa Dálmine
0-0FT
Chaco For Ever
Alvarado
1-2FT
Brown de Adrogué
Deportivo Riestra
0-0FT
Gimnasia Mendoza
Deportivo Madryn
0-1FT
Guillermo Brown
Nueva Chicago
0-0FT
San Martín Tucumán
Temperley
3-1FT
Deportivo Santamarina
Ferro Carril Oeste
1-1FT
Sacachispas
Deportivo Morón
2-0FT
Atlético Rafaela
Quilmes
1-1FT
Agropecuario
Thursday, 24th March, 2022
Belgrano
3-1FT
San Telmo
Gimnasia Jujuy
1-1FT
Atlanta
Club Atlético Güemes
0-2FT
All Boys
Sunday, 27th March, 2022
Sacachispas
1-1FT
Atletico Mitre
Chacarita Juniors
5-0FT
Alvarado
All Boys
1-1FT
Deportivo Riestra
Guillermo Brown
0-1FT
Estudiantes Río Cuarto
San Telmo
0-4FT
Villa Dálmine
Gimnasia Mendoza
0-1FT
Belgrano
San Martín San Juan
3-0FT
Gimnasia Jujuy
Chaco For Ever
0-0FT
Almirante Brown
Monday, 28th March, 2022
Brown de Adrogué
3-0FT
Almagro
Tristán Suárez
2-2FT
Quilmes
Atlanta
3-1FT
Flandria
Estudiantes Caseros
0-0FT
Temperley
Defensores de Belgrano
1-1FT
Nueva Chicago
Instituto
3-2FT
Ferro Carril Oeste
Tuesday, 29th March, 2022
Agropecuario
2-1FT
Independiente Rivadavia
Atlético Rafaela
1-1FT
Deportivo Madryn
Deportivo Santamarina
1-2FT
Deportivo Morón
San Martín Tucumán
1-0FT
Deportivo Maipú
Saturday, 2nd April, 2022
Estudiantes Río Cuarto
0-0FT
Atlético Rafaela
Belgrano
2-1FT
All Boys
Gimnasia Jujuy
1-1FT
Chaco For Ever
Villa Dálmine
1-5FT
Gimnasia Mendoza
Flandria
4-0FT
San Martín San Juan
Almagro
1-3FT
Chacarita Juniors
Sunday, 3rd April, 2022
Nueva Chicago
0-0FT
Brown de Adrogué
Alvarado
1-0FT
Guillermo Brown
Ferro Carril Oeste
2-2FT
Agropecuario
Deportivo Morón
0-1FT
Estudiantes Caseros
Deportivo Madryn
1-1FT
Deportivo Santamarina
Deportivo Maipú
3-1FT
Defensores de Belgrano
Almirante Brown
1-1FT
San Telmo
Temperley
0-2FT
Atlanta
Monday, 4th April, 2022
Independiente Rivadavia
2-1FT
Tristán Suárez
Deportivo Riestra
1-0FT
Club Atlético Güemes
Atletico Mitre
1-1FT
Instituto
Tuesday, 5th April, 2022
Quilmes
2-2FT
San Martín Tucumán
Saturday, 9th April, 2022
Atlético Rafaela
4-0FT
Alvarado
All Boys
2-2FT
Villa Dálmine
Atlanta
1-1FT
Deportivo Morón
Agropecuario
2-0FT
Atletico Mitre
San Martín San Juan
4-1FT
Temperley
Gimnasia Mendoza
1-0FT
Almirante Brown
Estudiantes Caseros
0-0FT
Deportivo Madryn
Sunday, 10th April, 2022
Brown de Adrogué
1-2FT
Deportivo Maipú
Instituto
1-0FT
Sacachispas
Guillermo Brown
0-1FT
Almagro
San Telmo
0-0FT
Gimnasia Jujuy
Tristán Suárez
0-0FT
Ferro Carril Oeste
Chacarita Juniors
3-1FT
Nueva Chicago
Chaco For Ever
2-2FT
Flandria
Monday, 11th April, 2022
Defensores de Belgrano
1-0FT
Quilmes
Club Atlético Güemes
0-1FT
Belgrano
Tuesday, 12th April, 2022
Deportivo Santamarina
1-1FT
Estudiantes Río Cuarto
San Martín Tucumán
2-0FT
Independiente Rivadavia
Saturday, 16th April, 2022
Villa Dálmine
0-0FT
Club Atlético Güemes
Temperley
0-0FT
Chaco For Ever
Deportivo Morón
0-0FT
San Martín San Juan
Deportivo Madryn
4-1FT
Atlanta
Flandria
3-3FT
San Telmo
Ferro Carril Oeste
1-4FT
San Martín Tucumán
Alvarado
3-0FT
Deportivo Santamarina
Sunday, 17th April, 2022
Belgrano
2-1FT
Deportivo Riestra
Deportivo Maipú
1-1FT
Chacarita Juniors
Gimnasia Jujuy
0-3FT
Gimnasia Mendoza
Almagro
3-1FT
Atlético Rafaela
Almirante Brown
2-2FT
All Boys
Monday, 18th April, 2022
Atletico Mitre
2-1FT
Tristán Suárez
Estudiantes Río Cuarto
2-1FT
Estudiantes Caseros
Sacachispas
0-0FT
Agropecuario
Nueva Chicago
2-2FT
Guillermo Brown
Tuesday, 19th April, 2022
Quilmes
1-1FT
Brown de Adrogué
Independiente Rivadavia
3-1FT
Defensores de Belgrano
Saturday, 23rd April, 2022
San Martín Tucumán
0-4FT
Atletico Mitre
Brown de Adrogué
1-1FT
Independiente Rivadavia
Atlanta
0-0FT
Estudiantes Río Cuarto
San Telmo
3-1FT
Temperley
Chacarita Juniors
2-2FT
Quilmes
San Martín San Juan
3-2FT
Deportivo Madryn
Tristán Suárez
2-1FT
Sacachispas
Deportivo Santamarina
0-0FT
Almagro
Sunday, 24th April, 2022
All Boys
2-0FT
Gimnasia Jujuy
Chaco For Ever
1-0FT
Deportivo Morón
Atlético Rafaela
1-1FT
Nueva Chicago
Estudiantes Caseros
2-0FT
Alvarado
Guillermo Brown
0-1FT
Deportivo Maipú
Club Atlético Güemes
2-1FT
Almirante Brown
Monday, 25th April, 2022
Deportivo Riestra
1-1FT
Villa Dálmine
Agropecuario
2-0FT
Instituto
Gimnasia Mendoza
2-1FT
Flandria
Tuesday, 26th April, 2022
Defensores de Belgrano
2-2FT
Ferro Carril Oeste
Saturday, 30th April, 2022
Estudiantes Río Cuarto
3-1FT
San Martín San Juan
Villa Dálmine
0-1FT
Belgrano
Almagro
1-1FT
Estudiantes Caseros
Deportivo Morón
3-1FT
San Telmo
Deportivo Madryn
3-2FT
Chaco For Ever
Flandria
0-1FT
All Boys
Independiente Rivadavia
2-3FT
Chacarita Juniors
Gimnasia Jujuy
0-2FT
Club Atlético Güemes
Alvarado
3-1FT
Atlanta
Sunday, 1st May, 2022
Almirante Brown
1-1FT
Deportivo Riestra
Monday, 2nd May, 2022
Sacachispas
0-2FT
San Martín Tucumán
Deportivo Maipú
0-0FT
Atlético Rafaela
Atletico Mitre
0-0FT
Defensores de Belgrano
Quilmes
1-0FT
Guillermo Brown
Nueva Chicago
4-0FT
Deportivo Santamarina
Tuesday, 3rd May, 2022
Temperley
1-1FT
Gimnasia Mendoza
Wednesday, 4th May, 2022
Ferro Carril Oeste
0-1FT
Brown de Adrogué
Friday, 6th May, 2022
San Telmo
2-1FT
Deportivo Madryn
Saturday, 7th May, 2022
Atlanta
1-1FT
Almagro
Defensores de Belgrano
1-1FT
Sacachispas
Deportivo Riestra
0-4FT
Gimnasia Jujuy
San Martín San Juan
0-0FT
Alvarado
Estudiantes Caseros
1-0FT
Nueva Chicago
Atlético Rafaela
1-2FT
Quilmes
Tristán Suárez
0-1FT
Agropecuario
Belgrano
1-0FT
Almirante Brown
Sunday, 8th May, 2022
Brown de Adrogué
0-3FT
Atletico Mitre
Guillermo Brown
3-2FT
Independiente Rivadavia
Gimnasia Mendoza
1-0FT
Deportivo Morón
Chaco For Ever
3-0FT
Estudiantes Río Cuarto
Chacarita Juniors
1-1FT
Ferro Carril Oeste
Club Atlético Güemes
0-0FT
Flandria
Monday, 9th May, 2022
All Boys
2-0FT
Temperley
Tuesday, 10th May, 2022
Deportivo Santamarina
0-0FT
Deportivo Maipú
San Martín Tucumán
0-0FT
Instituto
Saturday, 14th May, 2022
Deportivo Madryn
2-0FT
Gimnasia Mendoza
Almagro
1-0FT
San Martín San Juan
Agropecuario
1-1FT
San Martín Tucumán
Sacachispas
1-2FT
Brown de Adrogué
Deportivo Maipú
0-1FT
Estudiantes Caseros
Quilmes
2-0FT
Deportivo Santamarina
Sunday, 15th May, 2022
Instituto
2-1FT
Defensores de Belgrano
Temperley
1-0FT
Club Atlético Güemes
Flandria
0-0FT
Deportivo Riestra
Alvarado
0-3FT
Chaco For Ever
Estudiantes Río Cuarto
2-1FT
San Telmo
Independiente Rivadavia
1-0FT
Atlético Rafaela
Atletico Mitre
0-3FT
Chacarita Juniors
Gimnasia Jujuy
1-0FT
Belgrano
Monday, 16th May, 2022
Nueva Chicago
1-0FT
Atlanta
Ferro Carril Oeste
1-0FT
Guillermo Brown
Deportivo Morón
0-0FT
All Boys
Tuesday, 17th May, 2022
Almirante Brown
2-2FT
Villa Dálmine
Deportivo Maipú
1-1FT
Tristán Suárez
Friday, 20th May, 2022
Atlanta
0-0FT
Deportivo Maipú
Saturday, 21st May, 2022
All Boys
1-1FT
Deportivo Madryn
Belgrano
2-0FT
Flandria
Brown de Adrogué
2-1FT
Instituto
Defensores de Belgrano
0-0FT
Agropecuario
Deportivo Santamarina
0-3FT
Independiente Rivadavia
Villa Dálmine
3-0FT
Gimnasia Jujuy
San Martín San Juan
3-1FT
Nueva Chicago
Estudiantes Caseros
2-1FT
Quilmes
Sunday, 22nd May, 2022
Guillermo Brown
2-1FT
Atletico Mitre
San Telmo
0-1FT
Alvarado
Gimnasia Mendoza
2-0FT
Estudiantes Río Cuarto
Atlético Rafaela
0-1FT
Ferro Carril Oeste
Chacarita Juniors
0-1FT
Sacachispas
Club Atlético Güemes
0-0FT
Deportivo Morón
Monday, 23rd May, 2022
San Martín Tucumán
1-0FT
Tristán Suárez
Deportivo Riestra
1-2FT
Temperley
Tuesday, 24th May, 2022
Chaco For Ever
0-1FT
Almagro
Friday, 27th May, 2022
Independiente Rivadavia
2-0FT
Estudiantes Caseros
Saturday, 28th May, 2022
Agropecuario
1-1FT
Brown de Adrogué
Instituto
2-0FT
Chacarita Juniors
Nueva Chicago
1-0FT
Chaco For Ever
Flandria
3-1FT
Villa Dálmine
Sacachispas
0-0FT
Guillermo Brown
Tristán Suárez
0-2FT
Defensores de Belgrano
Quilmes
1-3FT
Atlanta
Sunday, 29th May, 2022
Deportivo Madryn
0-1FT
Club Atlético Güemes
Estudiantes Río Cuarto
1-1FT
All Boys
Gimnasia Jujuy
3-0FT
Almirante Brown
Deportivo Maipú
2-2FT
San Martín San Juan
Alvarado
0-0FT
Gimnasia Mendoza
Atletico Mitre
2-2FT
Atlético Rafaela
Temperley
1-1FT
Belgrano
Ferro Carril Oeste
1-0FT
Deportivo Santamarina
Monday, 30th May, 2022
Almagro
2-1FT
San Telmo
Tuesday, 31st May, 2022
Deportivo Morón
1-1FT
Deportivo Riestra
Wednesday, 1st June, 2022
Instituto
3-0FT
Tristán Suárez
Saturday, 4th June, 2022
Atlanta
0-2FT
Independiente Rivadavia
Chaco For Ever
2-2FT
Deportivo Maipú
San Martín San Juan
2-1FT
Quilmes
Chacarita Juniors
1-1FT
Agropecuario
All Boys
3-1FT
Alvarado
Sunday, 5th June, 2022
Estudiantes Caseros
1-2FT
Ferro Carril Oeste
Guillermo Brown
2-0FT
Instituto
Brown de Adrogué
1-0FT
Tristán Suárez
Gimnasia Mendoza
1-0FT
Almagro
San Telmo
1-1FT
Nueva Chicago
Atlético Rafaela
1-1FT
Sacachispas
Deportivo Santamarina
1-1FT
Atletico Mitre
Club Atlético Güemes
2-0FT
Estudiantes Río Cuarto
Monday, 6th June, 2022
Belgrano
1-0FT
Deportivo Morón
Deportivo Riestra
0-0FT
Deportivo Madryn
Villa Dálmine
0-0FT
Temperley
Tuesday, 7th June, 2022
Defensores de Belgrano
0-0FT
San Martín Tucumán
Almirante Brown
0-1FT
Flandria
Friday, 10th June, 2022
Nueva Chicago
1-1FT
Gimnasia Mendoza
Saturday, 11th June, 2022
Instituto
0-0FT
Atlético Rafaela
Tristán Suárez
3-2FT
Chacarita Juniors
Quilmes
2-0FT
Chaco For Ever
Flandria
0-0FT
Gimnasia Jujuy
Sunday, 12th June, 2022
Atletico Mitre
2-0FT
Estudiantes Caseros
Deportivo Madryn
1-1FT
Belgrano
Deportivo Maipú
2-0FT
San Telmo
Deportivo Morón
1-0FT
Villa Dálmine
Sacachispas
2-1FT
Deportivo Santamarina
Alvarado
2-1FT
Club Atlético Güemes
Estudiantes Río Cuarto
2-0FT
Deportivo Riestra
Temperley
1-1FT
Almirante Brown
Almagro
0-0FT
All Boys
Monday, 13th June, 2022
Agropecuario
1-1FT
Guillermo Brown
Tuesday, 14th June, 2022
Independiente Rivadavia
0-0FT
San Martín San Juan
San Martín Tucumán
2-1FT
Brown de Adrogué
Wednesday, 15th June, 2022
Ferro Carril Oeste
1-0FT
Atlanta
Saturday, 18th June, 2022
Deportivo Santamarina
0-4FT
Instituto
All Boys
3-0FT
Nueva Chicago
Estudiantes Caseros
1-1FT
Sacachispas
Villa Dálmine
3-3FT
Deportivo Madryn
Gimnasia Mendoza
1-1FT
Deportivo Maipú
Deportivo Riestra
3-0FT
Alvarado
Almirante Brown
1-1FT
Deportivo Morón
Atlético Rafaela
2-2FT
Agropecuario
Chaco For Ever
1-1FT
Independiente Rivadavia
Sunday, 19th June, 2022
Chacarita Juniors
0-0FT
San Martín Tucumán
San Martín San Juan
1-0FT
Ferro Carril Oeste
San Telmo
3-2FT
Quilmes
Gimnasia Jujuy
3-0FT
Temperley
Guillermo Brown
1-0FT
Tristán Suárez
Belgrano
0-0FT
Estudiantes Río Cuarto
Club Atlético Güemes
1-2FT
Almagro
Monday, 20th June, 2022
Atlanta
0-1FT
Atletico Mitre
Brown de Adrogué
0-0FT
Defensores de Belgrano
Saturday, 25th June, 2022
Quilmes
0-0FT
Gimnasia Mendoza
Instituto
1-0FT
Estudiantes Caseros
Deportivo Morón
1-1FT
Gimnasia Jujuy
Alvarado
0-1FT
Belgrano
Temperley
2-0FT
Flandria

Primera B Nacional League Table

Regular Season
P
W
D
L
Pts
Belgrano
19
13
4
2
43
Instituto
20
10
7
3
37
San Martín Tucumán
19
10
7
2
37
Brown de Adrogué
20
9
8
3
35
All Boys
19
8
10
1
34
Gimnasia Mendoza
20
8
8
4
32
Almagro
20
9
5
6
32
Guillermo Brown
20
9
4
7
31
Independiente Rivadavia
19
8
5
6
29
San Martín San Juan
20
8
5
7
29
Estudiantes Río Cuarto
20
7
8
5
29
Chacarita Juniors
20
7
7
6
28
Estudiantes Caseros
21
7
7
7
28
Deportivo Madryn
20
6
9
5
27
Chaco For Ever
20
5
11
4
26
Agropecuario
19
5
11
3
26
Deportivo Maipú
20
6
11
3
26
Quilmes
20
6
8
6
26
Deportivo Riestra
19
5
10
4
25
Ferro Carril Oeste
19
6
7
6
25
Defensores de Belgrano
19
5
9
5
24
Nueva Chicago
20
5
9
6
24
Gimnasia Jujuy
19
6
6
7
24
Alvarado
20
6
6
8
24
Atletico Mitre
19
5
7
7
22
Deportivo Morón
20
4
10
6
22
Almirante Brown
19
4
9
6
21
Sacachispas
19
3
11
5
20
Atlanta
20
4
8
8
20
Flandria
19
4
7
8
19
Club Atlético Güemes
19
4
7
8
19
Temperley
20
4
7
9
19
San Telmo
19
4
7
8
19
Atlético Rafaela
20
3
9
8
18
Villa Dálmine
19
2
10
7
16
Tristán Suárez
19
2
7
10
13
Deportivo Santamarina
20
1
7
12
10

It's Belgrano who sits top of the table at the moment. They have 43 points after 19 games. The recent form for Belgrano looks like this: WDWDD. They are followed by Instituto, who is currently 6 points behind the leaders in 2nd place. At the bottom of the table is Deportivo Santamarina with 10 points from 20 games.

OddAlerts Pro

Bet With Confidence

Take your betting experience to the next level with OddAlerts and discover a powerful set of tools designed to specifically drive profits.

Get OddAlerts Pro
View Past Seasons